top of page

אתגרים ושאלות נפוצות

חבלי אהבה ולידה.png

ההחלטה להכניס אדם חדש לחייכם לצורך הקמת תא משפחתי מלווה לעיתים במחשבות ובלבטים. אנחנו לגמרי מכירים גם את החששות ומזדהים  איתם וגם עם החלומות. 

לפניכם כמה מחבלי הלידה המוכרים לנו, וכמו בחיים, בסוף בסוף אחרי שמתגברים עליהם, אנו מבינים… עד כמה הכל כל כך השתלם.

 

+ יהיה לי קשה לעמוד ולהסביר את רצוני בהורות משותפת למשפחה ולחברים שלי.

סביר שלחברים מסוימים או לבני משפחה יהיה מה לומר. גם אם יהיו חברים או בני משפחה שיעקמו פרצוף או ירימו גבה בהתחלה, זה צפוי לחלוף ככל שיעבור הזמן והם יתרגלו גם לרעיון של הורות משותפת.  זכרו שאולי גם לכם לקח מעט זמן להתרגל לרעיון ועד שקיבלתם את ההחלטה. עליכם להתמקד ברצונכם להיות הורים ותשמחו לגלות שבני משפחה וחברים  יביעו את תמיכתם ואף את התלהבותם בהמשך. כמו בכל שינוי נדרש זמן, סבלנות ואורך רוח  כדי לגייס תמיכה ולגיטימציה לטווח הארוך.   ככל שתהיו שלמים יותר עם הבחירה שלכם, יהיה לכם קל יותר לעמוד מול העולם ומול הילדים שלכם ולהעביר להם מסר שאכן… הכל בסדר.

+ ואם לא אעמוד בנטל הכלכלי?

אם נשווה בין הקמת תא משפחתי באמצעות הורות משותפת לבין פונדקאות נראה שפונדקאות עלולה להגיע ל-150 אלף דולר ויותר, ולרוב גם מדובר בהליך מאוד מסורבל. הורות משותפת לעומתה זולה יותר, מהירה יותר ומשתלמת יותר בכל קנה מידה ובכל היבט: נפשי  כלכלי ופיזי.  יש לה יתרונות רבים משלה. בחלק מהמקרים בהם יש שלושה הורים ויותר העלויות הכלכליות נחלקות ביניהם בהתאם. עם זאת עליכם בהחלט להיות בעלי יכולת כלכלית כדי לממש את חלום ההורות. גידול ילדים מחייב השקעה רבה במונחים כלכליים, אך גם במונחים של זמן ותשומת לב, ואלה נחלקים בין שותף או שותפים נוספים ומתקבלת מציאות עם אפשרויות תמרון גדולות יותר.

+ חשוב לי להיות הורה אבל גם חשוב לי לשמור ולקדם את עצמי.

 אם אתם מבקשים להיות הורים, המודל של הורות משותפת הוא מודל המושלם בו תוכלו להיות הורים ועדיין לפתח את עצמיכם בכל היבט שרק תבחרו: מקצועי, אישי ומשפחתי. 

הורות מחייבת התמסרות מוחלטת. מיום הולדת ילדיכם הצרכים שלכם יהפכו להיות בעדיפות שנייה לאלה של ילדיכם. עם זאת, הורות משותפת מאפשרת אפשרויות תמרון גבוהות יותר עם החופש האישי מאחר שהיא מתחלקת עם שותפים נוספים ולפעמים כל הורה הוא ״בתפקיד״ רק בחלק מהשבוע, מה שמשאיר לכל אחד מהשותפים יותר זמן לעצמו.

+ לא בא לי להיכנס לתהליך ארוך למציאת פרטנר.

עליכם לבוא עם הרבה רצון טוב ומוטיבציה כדי לצאת לדרך ולהגשים את חלומכם, ואלה בשילוב המודל שבנינו יביאו אתכם להצלחה.

בנינו מודל  מחושב, מנוהל המלווה באנשי המקצוע הטובים ביותר, שיהיו זמינים עבורכם ושינחו אתכם בכל שלב ושלב היכן לקחת את הפניות הנכונות בכל צומת. בכל דילמה. בכל קושי או אתגר, כך שהדרך להצלחה ולהגשמת חלום ההורות תהיה מהירה ואפילו מהנה.

רוב האנשים שהכרנו שניסו למצוא שותף להורות בכוחות עצמם חזרו עייפים ומיואשים, ומבלי שהצליחו בכך. הם ערכו מפגשים עם אנשים שונים במשך תקופות ארוכות והסתבכו עם ניסוחים משפטיים.

אנחנו נחסוך לכם את הזמן ואת התסכול וננחה אתכם לקבל את ההחלטות הנכונות בזמנים הנכונים.

+ קצת מפחיד אותי  להכניס אדם נוסף ככה פתאום לחיים.

בנינו מודל מחושב ומנוהל שתפקידו למצוא עבורך, בהתבסס על מספר נתונים רב את השותף/ה הנכון והטוב ביותר עבורך להורות משותפת. עם זאת צריך לזכור שכל שותפות היא למעשה עבודה קשה של בניית מערכת היחסים ותחזוקתה.

+ מי מבטיח לי שהילד לא ייפגע? 

קצת מפחיד אותי  להכניס אדם נוסף ככה פתאום לחיים.

 הורות משותפת היא הורות שרואה קודם כל ולפני הכל את טובתו וצרכיו של הילד והם בראש פירמידת הצרכים. מבחינה מחקרית לא הוכח  שמשפחות במודל זה  מספקות סביבה פחות איכותית לגידול ילדים. המשוואה היא פשוטה, אם ההורים בסדר, הילדים בסדר. אם ההורים מאושרים, הילדים מאושרים. בלי קשר לקיום או אי קיום מערכת זוגית בין ההורים. נקודת המוצא בכל דיון ובכל סוגיה היא קודם כל טובת הילד, ולכן במצבים מסוימים היא אפילו מונעת מראש לא מעט חיכוכים מראש. רצוי להיערך ולתכנן מראש תשובות לילדיכם שיעניקו לו תחושת בטחון ויציבות.

+ אני לא בטוחה שיהיה לי כושר שיפוט נכון בבחירת הפרטנר.

 המסלול הייחודי שבנינו בשיתוף אנשי המקצוע שלנו פורש בפניכם, לאחר בדיקה ובירור מעמיק את האופציות הטובות ביותר להורות משותפת. גם תוך כדי הבחירה יהיה לכם את המקום לעבד חוויות, לפרוק רגשות, לחשוב ואם יש צורך נחשב מסלול מחדש, נחפש ונבדוק אופציות נוספות. כל זה מתבצע במקום לא שיפוטי, שיכיל, ויקשיב וינחה אתכם בכל  צעד ושעל עד שתרגישו שלמים עם ההחלטה.

+ איך מכירים לעומק את הפרטנר ואת המשפחה שלו?

נציג בפניכם מועמדים להורות שנמצאו מתאימים לאחר בדיקה מקיפה שביצענו בהיבטים שונים בחיי המועמד. אנחנו עובדים קשה כדי למנוע ככל הניתן מצב של אי התאמה לאחר דייטינג. אנו נלווה ונדריך אתכם במה להתמקד . אל דאגה, אתם בידיים טובות.

+ איך אוכל לדעת איך לגשר על פערים וציפיות ולייצר בעתיד הסכמות?

 בניגוד להורות ״רגילה״, הורות משותפת היא הורות יותר מתוכננת. בסוג זה של הורות מביאים בחשבון מראש את מגוון המצבים והאפשרויות שיכולות לצוץ בעתיד ומלבנים אותם מבעוד מועד. יש להיערכות מסוג זה יתרון מאוד גדול כך שברגע האמת כבר יש ״תוכנית פעולה״ מגובשת שהוסדרה מראש  וניתנת ליישום.  פערים תמיד יהיו אך החכמה היא לגלות ולהבין אותם מוקדם ויחד לנסות להבין איפה אפשר להתפשר. הורות משותפת דומה לזוגיות במובן הזה שגם היא מקיימת מערכת של פשרות בנושאים מסוימים שחשובים לשני הצדדים. 

+ קשה לי לחשוב שאצטרך לחלוק את הזמן עם הילד עם מישהו נוסף.

 חלוקת זמן והצבת גבולות ברורים ומוסכמים בין השותפים להורות הם תנאי מפתח להצלחתה. לרוב אלו הורים שגרים בשכנות זו לזה או במרחק מספר רחובות לכל היותר. מספר פעמים בשבוע הילדים אצלך ומספר פעמים בשבוע הילדים אצלו או אצלם. מה שמשאיר לכם חלק מהזמן פנוי אך בו גם נעוץ היתרון הגדול המאפשר לכם לפתח את עצמיכם ולפגוש בפעם הבאה את ילדיכם כשאתם במלוא המרץ וסבלנות. מה שבטוח הוא שלמרות שיש חלוקת זמן ברורה  כל  ההורים בכל זמן נתון מעורבים… בפול טיים ג׳וב. 

+ זהו.. אז זה אומר שאצטרך לוותר סופית על הרעיון שאי פעם תהיה לי זוגיות?

זה כלל לא אומר שוויתרתם על האופציה להכיר בן זוג רומנטי בעתיד.  אפשר למצוא זוגיות גם בזמן שהבאתם לעולם ילד בהורות משותפת. וזה קורה.

+ מפחיד אותי בכלל לחשוב מה יהיה אחרי הלידה.

 ההסכם ההורי מפורט מאוד ומציג מספר מצבים אפשריים לחיים שאחרי הלידה, שנלמדו מניסיון של אלפי אנשים. אין חסינות מבעיות ומאתגרים אבל השאלה היא איך מתמודדים איתם. הסכם ההורות מגדיר קשיים צפויים ולצידם גם  את הפתרונות. הוא  מבטיח שכשיהיה מכשול כלשהו, כל אחד מהשותפים להורות יהיה מחויב ליישום פתרון.

+ מה קורה אם ארצה לשלב  זוגיות חדשה בתוך המשפחה החדשה שלי?

 אין מניעה לעשות זאת כמובן והאפשרויות פתוחות. כן, ברור שכשמוסיפים גורמים חדשים למערכת היחסים יש להכין את שאר הנפשות בתא המשפחתי ולקחת בחשבון שייתכנו חיכוכים או קשיים בהתחלה.

+ אני רוצה להביא ילד לעולם בגיל ראוי.

 הגיוני, לגיטימי ומתבקש ! ואין צורך להמתין עד שתגיע לזוגיות כדי להגשים זאת. הורות משותפת הופכת להיות אפשרות לגיטימית התופסת תאוצה רבה בעולם כולו. אתם עוד עשויים לגלות את היתרונות הרבים שטומנת בחובה ההורות המשותפת.

הורות משותפת
הורות משותפת
״אנחנו קבענו שנר ראשון של חנוכה עושים ביחד. תמיד. בשיח מאוד פתוח עם נכונות לעזור לצד השני בכל מיני דברים בחיים. לא רק סביב הילד. כלומר, חברות מאוד טובה ואהבה כבני אדם, אבל עם גבולות מאוד ברורים כדי שהזוגיות של אסף ועופר תישאר הזוגיות של אסף ועופר. כדי שאוכל לבנות לעצמי זוגיות כשארצה מחוץ לתא המשפחתי הזה״

שירן, 38, אמא בהורות משותפת

bottom of page